فریبا گراوند

0

عزت نفس چیست ؟ و تفاوت آن با اعتماد به نفس؟وراههای تقویت آن؟

۲۳ فروردین ۱۴۰۳

عزت نفس چیست؟ تفاوت  آن با اعتماد به نفس ؟ راههای  افزایش عزت نفس

«عزت نفس» (Self-Esteem) احساس درونی شما نسبت به خود و ارزشهایتان است. این احساسات با احترامی که به خودتان میگذارید و تسلط به مهارتهایتان تعریف میشوند.
وهمین  حس ارزشمند درونی است که باعث داشتن زندگی شکوفا میشود. این حس میتواند باور توانمند بودن و انگیزه داشتن را در درون شما بیدار نگه دارد تا با دید مثبتی به زندگی نگاه کنید و برای تحقق اهدافتان در تلاش باشید.

تحقیقات نشان داده اند عزت نفس با سلامت روان رابطه مستقیمی دارد. درواقع وجود باور و حس ارزشمند درونی در مورد تواناییهایتان باعث میشود تا علاوهبر احساس رضایت، انگیزه بیشتری برای رسیدن به موفقیت داشته باشید.

اگر این حس به صورت سالم وجود داشته باشد، منجر به انگیزه، رفاه ذهنی و افزایش کیفیت کلی زندگی شما میشود

شما واقعاً نمی توانید خوشحال باشید اگر خودتان را دوست نداشته باشید، زیرا واقعا فرقی نمیکند که چقدر امکانات و نعمتهایی اطراف شما هست، شما نمیتوانید از آنها لذت ببرید

برای اینکه با خودتون به صلح برسید خودتون رو دوست داشته باشید در دوره جذاب و حرفه ای ۲۱ روز من دوست داشتنی شرکت کنید ( بر پایه افزایش عزت نفس )

دوره ۲۱ روزه من دوست داشتنی

تاثیرات عزت نفس
۱- تاثیر بر جنبههای وجودی و زندگی ما
میزان عزت نفس ما روی تمام جنبه های وجودی و زندگی ما اثر میگذارد: طرز کارمان در محل کار، برخوردمان با مردم، میزان پیشرفت و ترقی، میزان موفقیت و ….
در قلمرو زندگی شخصیمان، اینکه ممکن است دل به چه شخصی ببندیم، چگونه با همسرمان ارتباط برقرار کنیم، چگونه به فرزندان و دوستانمان رفتار کنیم و به چه سطحی از سعادت و خوشبختی برسیم همگی تحت تاثیر میزان عزت نفس ما است.
– تاثیر بر روی موقعیت و خوشبختی ما
ارتباط تنگاتنگی میان عزتنفس ما و بسیاری از ویژگیهایی که روی موقعیت و خوشبختی ما تاثیر دارد، وجود دارد.
هرچقدر که میزان عزت نفس ما بیشتر باشد، توانمندتر ، خلاق، مستقل، انعطاف پذیرتر میشویم و به راحتی میتوانیم تغییرات مثبتی را ایجاد کنیم، راحتتر به اشتباهاتمان اذعان کنیم و از آنها درس بگیریم و میزان همکاری ما بیشتر میشود.
اما اگر عزتنفس پایینی داشته باشیم کمتر واقعبین خواهیم بود، از چیزها و موقعیتهای جدید و ناآشنا میترسیم، میزانی سرکشیمان و رفتار تدافعی در ما بیشتر میشود و در روابطمان رفتار به شدت کنترلکننده و ترس از دشمنی دیگران بر ما حاکم خواهد بود
پذيرش خود و ديگران
– آرامش بيشتر از آنچه در زندگي مي خواهيم
– مثبت بودن و احساس شادي كردن
– اشتياق به داشتن مسئوليت بيشتر و احساس كنترل بيشتر بر زندگي و داشتن استقلال در زندگي
– توجه بهتر به ديگران و احساس راحتي در موقعيت هاي اجتماعي
– توانايي تبريك گفتن به ديگران به علت موفقيت هايشان بدون هيچ گونه احساس حسادت
– اميد و اشتياق و علاقه بيشتر براي زندگي
– بهبود ظاهر و احساس “سر زندگي”
– احساس متعادل بودن
– اتكا به خود و خلاقيت بيشتر و محدود نشدن به عقايد ديگران.

از نشانه های عدم عزت نفس
۱. به دنبال راضی نگه داشتن دیگران بودن
این که بخواهید دنیا را به مکانی بهتر تبدیل کنید، مسئلهای نیست اما در افرادی که عزت نفس پایینی دارند مشکل نداشتن مرزهای مشخص و ناتوانی در گفتن ” نه” وجود دارد. اگر عزت نفس شما در پایین ترین حد خود باشد شما خود را لایق دریافت خوبی از دیگران نمیبینید و خود را ملزم میدانید که اطمینان حاصل کنید که آیا آنها احساس خوبی دارند یا نه.
۲. روابط پر تنش
وقتی اعتماد به نفس پایین باشد روابط ناگزیر از این موضوع رنج میبرند. شاید فردی که عزت نفس پایینی دارد باور نکند که لیاقت داشتن یا برقراری یک رابطه سالم را دارد، بنابراین بهترین تلاش خود را انجام نمیدهد یا بهترین خود را ارائه نمیدهد.
۳. عدم مراقبت از خود
وقتی شما از احساس ارزشمندی پایین رنج میبرید، احتمالاً  از خود مراقبتی نیز رنج میبرید. از آنجا که یک فرض اساسی وجود دارد که “هیچ چیز نمیتواند بهتر شود، پس چرا انرژی ام را هدر دهم”، باعث میشود که از عناصر اساسی رفاه، مانند خواب، تغذیه خوب و ورزش چشم پوشی کنید. در نتیجه عزت نفس پایین شما نیز افزایش مییابد، آسیبهایی که شما در نتیجه مصرف مواد مخدر و الکل، رابطه جنسی اجباری، غذا خوردن و خرید بیش از حد متحمل میشوید، همه در تلاش برای جلوگیری از درگیری، درد و شکست است.
حساس به انتقاد دیگران بودن
اگر نسبت به نظرات ،عقاید ،افکار و انتقاد دیگران خیلی حساس هستید و حرف یک نفر می تواند هفته ها ذهن شمارا درگیر کند متاسفانه از ضعف عزت نفس رنج میبرید زیرا که فرد با عزت نفس بالا شنونده انتقادات هست اما پذیرنده همه انتقادات نیست و آنقدرها به قدرت و توانایی رسیده هست که حرف دیگران نتواند او را درگیر کند بلکه کاملا به همه موارد گفته ها ،انتقادات ،نظرات آگاه هست
سرزنش خود هنگام اشتباه کردن
وقتی شما از نبود عزت نفس رنج میبرید احتمالا هنگام اشتباه خود را تخریب میکنید و نشخوار ذهنی دارید و منتقد درونیتون شما را آزار می دهد در حالیکه فرد با عزت نفس بالا به پذیرش «کامل نبودن» خود رسیده است اینکه هیچ انسانی کامل نیست و هر کسی ممکن هست دچار خطا شود پس درس لازم را از این اشتباه میگیرم و سعی میکنم دیگرا آنرا تکرار نکنم

یک دیدگاه بگذارید